Fül-orr-gégészet
Szakmailag és emberileg is elhivatott fül-orr-gégész szakorvosaink X. kerületi rendelőnkben, exkluzív, nyugodt környezetben várják a fül-orr-gégészeti problémával hozzánk forduló pácienseket.
A fül-orr-gégészet az alábbi területek vizsgálatával foglalkozik: a fül, az orr és melléküregei, a szájüreg, a gége és a garat, de a nyak és az arc egy része is ide tartozik. Szintén fül-orr-gégész foglalkozik a nyálmirigyek betegségeivel és az egyensúlyzavarokkal is.
Felnőtt rendelésünkre akár azonnali időpont is elérhető!
Nyugodt környezet, kivételes szolgáltatás
Milyen tünetekkel javasolt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni?
Ha az alábbi tünetek valamelyikét észleli, keressen fel fül-orr-gégész szakorvost:
- akut és idült gyulladások az orr, garat és gége területén
- fülfájdalom
- füldugulás, orrdugulás
- allergiás panaszok, tüsszögés
- nyelési problémák
- hangképzési zavarok
- heveny és tartós köhögés
- hosszabb ideje fennálló orrdugulás, orrváladékozás
- mandulákkal összefüggő panaszok
- horkolás
- fej-nyaki területen előforduló duzzanatok, daganatok
- egyensúlyzavarok
Szakorvosaink
Dr. Mészáros Mátyás
Munkám során fontosnak tartom a betegeimhez való türelmes, empatikus hozzáállást és a részletes tájékoztatást.
12 éves kortól fogadok pácienseket.
Dr. Tábori Péter
Hiszem, hogy a hatékony gyógyulás kulcsa a nyílt kommunikáció és az együttműködés.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Az orvos először részletesen tájékozódik a beteg anamnéziséről: korábbi betegségeiről, gyógyszerszedéséről, esetleges gyógyszer-allergiájáról. Ezt követően azon jelenlegi panaszairól kérdezi a pácienst, ami miatt felkereste a szakorvost: mióta állnak fenn a panaszok, milyen jellegűek, milyen vizsgálatok történtek korábban (ha történtek), szedett-e rá már valamilyen gyógyszert. Ezt követően rátér az egyes szervek vizsgálatára.
A fül-orr-gégész először a fülkagylót és a mögöttes területet ellenőrzi, majd fültölcsérrel a külső hallójáratokat, dobhártyákat vizsgálja meg. Szükség esetén fülmosás vagy váladék leszívás történhet. A korábban – főleg gyermekeknél – oly gyakran alkalmazott ,,felszúrásra” a mai modern terápiák mellett már nagyon ritka esetben van szükség.
Az orr esetleges eltéréseinek megfigyelése után a fül-orr-gégész az orr belsejét vizsgálja meg orrtükörrel. Itt főként orrpolyp vagy nyálkahártya elváltozásokat figyelhet meg a szakorvos, majd itt is – mint a fül esetében – szükség szerint a váladék leszívása, tenyésztése, mintavétel, majd melléküregek feletti kopogtatási érzékenység vizsgálata következhet.
A fül-orr-gégész áttekinti a szájüreget, ezután következik a torokképletek vizsgálata nyelvlapoccal, majd a
torokmandulák, valamint az orrgarat megtekintése. Amennyiben a mandulákból vagy azok maradványaiból váladék nyerhető, illetve infekciós gócra van gyanú, akkor a mandulákból váladékmintavétel történhet bakteriális tenyésztés céljából.
A gégevizsgálattól tartanak leginkább a betegek, ugyanakkor ez is egy fájdalmatlan beavatkozás. Modern
eszközeinknek köszönhetően már alig okoz kellemetlenséget a vizsgálat, ugyanis merev endokszkópos eszközeink mellett már flexibilis (hajlékony) eszköz is elérhető klinikánkon, melynek képét monitorra vetítve a beteg is végigkövetheti a beavatkozást. Az alap vizsgálat során egy kb. 20 mm átmérőjű nyeles tükröt támasztunk a szájpadlás hátsó részéhez, a nyelvet pedig egy steril gézlappal megfogva
óvatosan előre húzzuk, miközben a beteg szájon át vesz levegőt. Ha túl erős a garatreflexe a betegnek, akkor a hányinger megelőzése végett Lidocain (vagy egyéb hasonló jellegű) spray-vel érzéstelenítésben történik a vizsgálat.
Leggyakoribb fül-orr-gégészeti betegségek
Fülfájás
A fülfájás az egyik leggyakoribb panasz, amellyel orvoshoz fordulnak a betegek. A fülfájás lehetséges okai közé tartoznak a felső légúti fertőzések, mint például a megfázás vagy az influenza. Allergiák következtében is tapasztalhatunk fülfájdalmat, valamint a fülzsír túlzott termelődése vagy lerakódása is okozhatja, de a repülőutak vagy merülések esetén fennálló nyomásváltozás is oki tényezőként szerepelhet. Leggyakrabban azonban különböző típusú fülgyulladások esetén jelentkezik a fülfájás, mint például középfülgyulladáskor.
A fülfájás háttérében álló problémák pontos azonosítása és megfelelő kezelése érdekében elengedhetetlen a fül-orr-gégészeti kivizsgálás. A szakorvosok speciális eszközökkel és vizsgálati módszerekkel képesek feltárni az esetleges fertőzéseket, gyulladásokat vagy anatómiai eltéréseket. A fülfájás nem csak egyszerű kellemetlenség, hanem figyelmeztető jel is lehet. Az időbeni kivizsgálás segíthet megőrizni a fülünk és hallásunk épségét, így élvezhetjük a mindennapokat kellemetlenségek nélkül.
Arcüreggyulladás
Arcüreggyulladást leggyakrabban vírusfertőzések okoznak, például a közönséges nátha. Bakteriális fertőzés is állhat a háttérben, mely kialakulhat a vírusos sinusitis szövődményeként. Allergiák, például szénanátha, szintén elősegíthetik a sinusitis kialakulását azáltal, hogy gyulladást és nyálkatermelést okoznak. Kockázati tényezők a dohányzás, az immunrendszer gyengesége, és az anatómiai eltérések, mint például az orrsövényferdülés.
Az arcüreggyulladás tünetei különbözőek lehetnek, attól függően, hogy akut vagy krónikus állapotról van-e szó. Az akut sinusitis tünetei hirtelen jelentkeznek és rövidebb ideig tartanak, míg a krónikus sinusitis tünetei több mint 12 hétig fennállhatnak. Az akut arcüreggyulladás leggyakoribb tünetei: arc- és orrüregfájdalom, orrdugulás, vastag, sárgás vagy zöldes orrváladék, fejfájás, szag- és ízérzékelési zavarok, köhögés (különösen éjszaka). A krónikus sinusitis tünetei: tartós orrdugulás, orrfolyás vagy váladékozás az orr hátsó részén, fájdalom vagy nyomásérzés az arcon, csökkent szag- és ízérzékelés, fáradtság.
Gégerák
A gégerák a gége fedőhám (laphám) sejtjeinek rosszindulatú burjánzása. Legtöbbször a hangszalagokon vagy azok közvetlen környezetében jelentkezik.
Idősebb korban (55 év felett) és férfiaknál gyakrabban fordul elő. Legfontosabb kockázati tényezői a dohányzás, a különféle dohánytermékek használata, valamint a túlzott alkoholfogyasztás. A dohánytermékek és alkohol együttes fogyasztása exponenciálisan növeli a kockázatot. Fontosak a környezeti ártalmak is, mint például a foglalkozás, ugyanis egyes szakmákban pl. azbeszt, nikkel, kénsav előállítása során felszabaduló anyagok is fokozhatják a daganat kialakulásának esélyét.
A gégerák tünetei: torokfájás, köhögés (mely nem javul huzamosabb időn keresztül), gombócérzés a torokban, hangképzési zavarok, a beszédhang megváltozása, rekedtség, nyirokcsomó megnagyobbodás, fülfájdalom, nyelési/légzési nehezítettség, vérköpés.
Szénanátha
Szénanátha alatt a felső légutak bizonyítottan allergiás okra visszavezethető hurutos elváltozását értjük és az egyik leggyakoribb ok a fül-orr-gégészeti, illetve allergológia rendelésre érkező betegek között.
Általában tavasszal kezdődik és a növények virágzásának elmúlásával a tünetek megszűnnek. Ez napjaink egyik gyakori, ha nem a leggyakoribb allergiás megbetegedése, mely mindkét nemben, bármilyen életkorban megjelenhet. A lakosság több mint 10%-át érinti és ismert tény, hogy az allergia örökölhető, valamint fontos, hogy akiknél más allergiás megbetegedés is jelen van (pl. ekcéma), azoknál nagyobb az előfordulás gyakorisága.
Szénanáthát tavasszal a korán virágzó fák (mogyoró, nyár, éger), majd nyáron a füvek (csalán, angolperje, parlagfű, feketeüröm), gabonafélék okoznak tüneteket. Ugyanakkor fontos, hogy egyes gombák (penészgomba) is okozhatnak megbetegedést, amikor spóráik a levegőbe kerülnek.
Torokfájás
A torokfájás leggyakoribb tünetei közé tartozik a kaparó, égető érzés a torokban, amely nyeléskor fokozódik. Emellett előfordulhat rekedtség, köhögés, orrfolyás, láz és duzzadt nyirokcsomó is. A tünetek súlyossága változó lehet, az enyhe kellemetlenségtől a súlyos fájdalomig terjedhet.
A kezelés módja nagymértékben függ a kiváltó októl. Vírusos fertőzések esetén a torokfájás általában néhány napon belül magától elmúlik. Ilyenkor a tünetek enyhítésére otthoni praktikák is alkalmazhatók, mint például a sós vizes gargalizálás, meleg folyadékok fogyasztása, méz és citrom használata, illetve a torokcukorkák szopogatása. Fontos a pihenés és a megfelelő folyadékbevitel is. Bakteriális fertőzés esetén, mint amilyen a streptococcus okozta torokgyulladás, orvosi kezelés szükséges, amely gyakran antibiotikumok alkalmazását jelenti.
Allergiák okozta torokfájás esetén az allergén kerülése és antihisztaminok használata hozhat enyhülést. Ha a torokfájást száraz levegő okozza, a párásító készülék használata segíthet a levegő nedvességtartalmának növelésében.
Fülzsírosodás
A fülzsír, más néven cerumen, a fül természetes váladéka, amelyet a hallójáratban található mirigyek termelnek. Fontos szerepet játszik a fül egészségének megőrzésében, mivel védi a hallójáratot a portól, baktériumoktól és más idegen anyagoktól. Emellett segít megakadályozni a fül kiszáradását és fertőzéseit. A fülzsír általában sárgás vagy barnás színű, és állaga változó lehet a lágy és a kemény között. A fül természetes öntisztuló mechanizmusa révén a fülzsír lassan kifelé vándorol, majd a hallójárat szélén kiszárad és magától kiesik. Bár a fülzsír hasznos, a túlzott mennyiség felhalmozódhat és problémákat okozhat, például halláscsökkenést, fülzúgást, fülfájást vagy fertőzést. Ilyen esetekben orvosi beavatkozás szükséges lehet a felesleges fülzsír eltávolításához. Fontos, hogy ne használjunk fültisztító pálcikákat vagy más tárgyakat a fülzsír eltávolítására, mert ezek csak mélyebbre nyomhatják a váladékot, és sérülést okozhatnak. Ha fülzsír okozta problémák merülnek fel, érdemes orvoshoz fordulni, aki biztonságosan és szakszerűen eltávolíthatja a felesleges cerument.
Nagyon részletes és teljeskörű volt a vizsgálat és a tájékoztatás is.
A doktor úr nagyon alapos, mindent átvizsgált. Legközelebb is biztosan ide fogok jönni!
Áraink
FÜL-ORR-GÉGÉSZET | Ár (Ft) |
---|---|
Teljes körű fül-orr-gégészeti vizsgálat A vizsgálat tartalmazhat: – Mikroszkópos vizsgálat – Konzultáció-leletértékelés – Recept-felírás – Impedanz mérés (Tympanometria és Stapedius reflex vizsgálat) – Kiértékelés és tanácsadás – Endoszkópos vizsgálat (gége, orrmelléküregek) – Fülmosás – Orrvérzés csillapítása tamponnal – Idegentest eltávolítása – Hallójárat kezelése |
26 000 |
Kontroll vizsgálat (egy hónapon belül ugyanazzal a panasszal) | 22 000 |
Gégerák szűrés fiberoszkóppal – teljes körű fül-orr-gégészeti vizsgálattal | 32 000 |
Foglaljon időpontot Dr. Mészáros Mátyás rendelésére!