Gasztroenterológia

Dr. Chamdin Safwan

Fiatal nő hasát fogja, ég, fáj

A gasztroenterológia az emésztőrendszeri betegségek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó orvosi szakterület. Az emésztőrendszer magában foglalja a nyelőcsövet, gyomrot, vékony- és vastagbelet, májat, hasnyálmirigyet és az epehólyagot. A gasztroenterológusok ezekkel a szervekkel kapcsolatos rendellenességeket, betegségeket kezelik, és széleskörű diagnosztikai eszköztárat használnak a pontos diagnózis felállításához.

A leggyakoribb gasztroenterológiai betegségek

A gasztroenterológia területén számos betegség és rendellenesség fordul elő, melyek közül a leggyakoribbakat az alábbiakban ismertetjük:

Reflux (Gastrooesophagealis reflux betegség – GERD)

A reflux betegség során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami kellemetlen tüneteket, például gyomorégést, savas felböfögést, torokfájást és köhögést okozhat. Kezelés nélkül súlyosabb nyelőcsőgyulladás alakulhat ki.

Gyomorfekély

A gyomorfekély a gyomor vagy a nyombél belső falának sérülése, amelyet a gyomorsav és az emésztőnedvek okoznak. Leggyakrabban a Helycobacter pylori baktérium fertőzés vagy bizonyos gyógyszerek (pl. nem szteroid gyulladáscsökkentők) okozzák.

Gyulladásos bélbetegségek (IBD)

Az IBD, amely magában foglalja a Crohn-betegséget és a fekélyes vastagbélgyulladást (colitis ulcerosa), krónikus gyulladásos állapotokat okoz a bélrendszerben. A betegség súlyos tünetekkel, például hasmenéssel, hasi fájdalommal és fogyással járhat.

Irritábilis bél szindróma (IBS)

Az IBS egy funkcionális bélbetegség, melyet hasi fájdalom, puffadás, hasmenés vagy székrekedés jellemez. Bár az IBS nem okoz tartós szervi károsodást, jelentősen ronthatja az életminőséget.

Májbetegségek

A májat érintő betegségek közé tartozik a zsírmáj, májgyulladás (hepatitis), valamint a májcirrózis. Ezek a betegségek súlyos következményekkel járhatnak, beleértve a májelégtelenséget is.

Milyen tünetekkel érdemes gasztroenterológust felkeresni?

Ha az alábbi tüneteket vagy panaszokat tapasztalja, érdemes gasztroenterológushoz fordulnia, mivel ezek komoly emésztőrendszeri problémákra utalhatnak:

  • Reflux
  • Gyomorfájdalom
  • Hasi fájdalom
  • Hányinger, hányás
  • Nyelési zavarok
  • Emésztési problémák
  • Gyomorégés
  • Rosszindulatú daganat gyanúja
  • Puffadás
  • Étvágytalanság
  • Émelygés
  • Hasmenés vagy székrekedés
  • Akaratunktól független súlycsökkenés
  • Fekete vagy véres széklet
  • Vashiányos vérszegénység
  • Helycobacter pylori fertőzés kezelése
  • Ismert vagy gyanított gyulladásos bélbetegség esetén

Hogyan zajlik a gasztroenterológiai vizsgálat?

A gasztroenterológiai vizsgálatok során a szakorvos részletesen felméri a beteg kórtörténetét, tüneteit, majd különböző diagnosztikai eszközöket alkalmaz a probléma pontos megismerése érdekében. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakrabban használt diagnosztikai módszereket:

1. Endoszkópos vizsgálatok

Az endoszkópia során egy vékony, rugalmas csövet vezetnek le a nyelőcsövön keresztül, amelynek végén egy kis kamera található. Ez lehetővé teszi a gyomor, nyelőcső és a bél belső felszínének vizsgálatát. Ezen vizsgálatok során szövettani mintavételre is lehetőség van.

a) Gasztroszkópia

A gasztroszkópia a nyelőcső, a gyomor és a nyombél vizsgálatára szolgál, amely segítségével például gyomorfekély vagy nyelőcsőgyulladás diagnosztizálható.

b) Kolonoszkópia

A kolonoszkópia a vastagbél vizsgálata, amely segít a vastagbélgyulladás, polipok vagy daganatok felismerésében.

2. Hasi ultrahang

A hasi ultrahang vizsgálat egy fájdalommentes eljárás, amely során a belső szerveket, például a májat, az epehólyagot és a hasnyálmirigyet vizsgálják. Segítségével könnyen felismerhetők például az epekő vagy a májban lévő elváltozások.

3. Laborvizsgálatok

A vér, széklet és vizelet laborvizsgálata segíthet az emésztőrendszeri problémák azonosításában. Például a Helycobacter pylori kimutatására speciális vérvizsgálatot használnak, míg a székletvér vizsgálata emésztőrendszeri vérzésekre utalhat.

4. Légzésteszt

A Helycobacter pylori fertőzés diagnosztizálásának egyik elterjedt módszere a légzésteszt, amely során a beteg egy speciális anyagot lélegzik be, és a kilélegzett levegőt vizsgálják meg.

5. CT és MRI vizsgálatok

A képalkotó diagnosztikai módszerek, mint a CT és MRI, részletes képet adnak a hasüregi szervek állapotáról, és segíthetnek a daganatok vagy egyéb elváltozások azonosításában.

Kezelési módok

A gasztroenterológiai betegségek kezelése a diagnózistól függően többféle lehet. A gyógyszeres terápia magában foglalhat savcsökkentőket (protonpumpa-gátlók), antibiotikumokat Helycobacter pylori fertőzés esetén, gyulladáscsökkentőket gyulladásos bélbetegségekre, valamint egyéb tüneti kezelést, például hasmenés vagy székrekedés enyhítésére szolgáló szereket. Az életmódbeli változtatások, mint a diéta, a stresszcsökkentés és a dohányzás mellőzése, fontos részei a kezelésnek. Súlyosabb esetekben sebészi beavatkozásra is szükség lehet, például polipok vagy daganatok eltávolítására.

Hogyan tud időpontot foglalni?

Ha gasztroenterológiai vizsgálatra van szüksége, időpontot foglalhat telefonon vagy online. Kollégáink készséggel állnak rendelkezésére, hogy az Ön számára legalkalmasabb időpontot megtalálják. Az időpontfoglalás gyors és egyszerű, és biztosítja, hogy Ön minél előbb szakszerű orvosi ellátásban részesüljön.

Ne halogassa, ha emésztőrendszeri problémákat észlel, hiszen a korai felismerés és kezelés segíthet megelőzni a súlyosabb szövődményeket.

A felsorolt vizsgálatok közül nem mindegyik érhető el klinikánkon. Kérjük, a részletekről érdeklődjön elérhetőségeinken.