Gyermek ortopédia

Dr. Metes Dorottya

Ortopédus baba talpát vizsgálja

A gyermek ortopédia az orvostudomány azon ága, amely a gyermekkori mozgásszervi rendellenességek felismerésével, megelőzésével, kezelésével foglalkozik. Az ortopédiai problémák már egészen kis korban is megjelenhetnek, és fontos, hogy időben felismerjük őket, hiszen az időben megkezdett kezelés nagyban hozzájárulhat a későbbi egészséges fejlődéshez. A gyermekek ortopédiai szűrése és kezelése eltér a felnőttkori ellátástól, hiszen a gyerekek csontozata még fejlődésben van, ami lehetőséget ad arra, hogy a kisebb problémák könnyebben korrigálhatók legyenek. Az ortopéd orvosok szoros együttműködésben dolgoznak a szülőkkel és más egészségügyi szakemberekkel annak érdekében, hogy a gyermekek egészséges mozgásfejlődése biztosított legyen.

Gyermek ortopédiai betegségek

Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb gyermek ortopédiai betegségeket, amelyekkel érdemes gyermek ortopédushoz fordulni:

Veleszületett csípőficam

Ez egy gyakori fejlődési rendellenesség, amikor a csípőízület nem megfelelően alakul ki. Az időben történő felismerése és kezelése alapvető fontosságú, mivel a késlekedés súlyosabb mozgásszervi problémákhoz vezethet. Az újszülöttkori szűrővizsgálatok során könnyen kimutatható, és kezelése többnyire ortopédiai eszközökkel történik.

Lúdtalp

A gyermekek körében az egyik leggyakoribb lábprobléma a lúdtalp, amikor a lábboltozat lapos, és ez fájdalmat vagy fáradékonyságot okozhat a lábakban. Szerencsére a lúdtalp a gyermekek többségénél idővel magától rendeződik, de ha a probléma tartós, ortopédiai cipő, talpbetét vagy gyógytorna jelenthet megoldást.

X-láb és O-láb

A gyermekek fejlődése során normális, hogy a lábak helyzete változik. Azonban ha a X-láb vagy az O-láb állapot hosszú ideig fennáll, és zavarja a járást vagy fájdalmat okoz, ortopédiai beavatkozásra lehet szükség. Ezen problémák szintén könnyen kezelhetők a korai felismerés révén.

Gerincferdülés (scoliosis)

A gerincferdülés akkor alakul ki, amikor a gerinc oldalirányban elgörbül. A scoliosis általában pubertáskorban válik láthatóvá, és a kezelés súlyosságtól függően gyógytornától egészen a műtétig terjedhet. Rendszeres ortopédiai szűrésekkel a korai felismerés és kezelés lehetséges.

Vizsgálatok

A gyermek ortopédián számos vizsgálat áll rendelkezésre a mozgásszervi problémák felismerésére és diagnosztizálására. Az alábbiakban felsorolunk néhányat:

  • Újszülöttkori csípőszűrés – Klinikánkon lehetőség van ultrahangos csípőszűrés elvégzésére. A gyermekkori szűrések közül az első ortopédiai vizsgálat születés után pár nappal történik. Ezt követően az első kötelező szűrővizsgálat 6 hetes korban zajlik. Az általános vizsgálat mellett ekkor kerül sor a csípőficam szűrésére. Ajánlott mindezt követően 4 hónapos korban ismét felkeresni a gyermek ortopédiát, amikor a baba már az oldalára tud fordulni és fejét már meg tudja emelni. A járás megkezdését követően 3-4 hónappal indokolt a következő szűrés, majd 3 évesen az óvoda és 6 éves korban az iskola megkezdése előtt. Végül pedig iskolás korban 10 valamint 14 évesen ajánlott ismét ortopédiai szűrővizsgálat.
  • Gerincferdülés szűrése – A serdülőkor előtt végzett rendszeres gerincszűrések fontosak a gerincferdülés korai felismeréséhez.
  • Lúdtalpszűrés – Különösen azoknál a gyermekeknél ajánlott, akiknél a családban előfordult mozgásszervi probléma. A lábboltozat vizsgálatával megállapítható, szükséges-e speciális talpbetét vagy kezelés.
  • Sportalkalmassági vizsgálat – A gyermek sportolásra való felkészültségének értékelésére szolgáló vizsgálat, amely során az ortopéd orvos megvizsgálja a gyermek izom- és csontállapotát, és felméri, hogy a gyermek biztonságosan végezhet-e sporttevékenységeket. A vizsgálat részeként a gyermek mozgáselemzést is kaphat, és ha szükséges, ajánlásokat kaphat a megfelelő sportág kiválasztására és az esetleges elővigyázatossági intézkedésekre.

Milyen tünetekkel, panaszokkal érdemes gyermek ortopédust felkeresni?

Számos jel utalhat arra, hogy érdemes gyermek ortopédiai vizsgálatra vinni a gyermeket. Néhány gyakori panasz és tünet, amellyel mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni:

  • Járásbeli rendellenességek – Ha a gyermek biceg, húzza a lábát, vagy más szokatlan módon jár.
  • Állandó vagy visszatérő fájdalmak – Láb-, csípő-, térd- vagy hátfájás, amely pihenésre sem múlik el.
  • Mozgáskorlátozottság – Ha a gyermek nehezen mozog, például nem tud teljesen behajlítani vagy kinyújtani egy végtagot.
  • Lábak vagy gerinc deformitásai – Ha a gyermek lábainak helyzete nem megfelelő (pl. X-láb vagy O-láb), vagy a hátgerince aszimmetrikus.
  • Gyakori elesések, egyensúlyzavarok – Ha a gyermek gyakran elesik, bizonytalanul jár, ez utalhat mozgásszervi problémára.

Ha ezek közül bármelyik tünet fennáll, érdemes időpontot kérni gyermek ortopédushoz, hogy minél hamarabb kiderüljön, szükséges-e kezelés.

Hogyan zajlik a gyermek ortopédiai vizsgálat?

A gyermek ortopédiai vizsgálat első lépése a részletes kórelőzmény felvétele, amelynek során az orvos megkérdezi a szülőket a gyermek panaszairól, korábbi betegségeiről és családi előzményeiről. Ezt követi a gyermek fizikális vizsgálata, amely során az orvos megfigyeli a járást, az ízületek mozgástartományát, valamint ellenőrzi a gerinc, a lábak és a csípő állapotát.

A vizsgálat általában fájdalommentes, és a gyermek komfortérzetére különös figyelmet fordítanak. Ha szükséges, további diagnosztikai vizsgálatokra (pl. röntgen, ultrahang) is sor kerülhet. A vizsgálat végén az orvos tájékoztatja a szülőket az eredményekről, és szükség esetén kezelési tervet javasol, amely lehet gyógytorna, ortopédiai eszközök használata vagy egyéb terápiás eljárások.

Időpontfoglalás

Amennyiben gyermekénél ortopédiai problémát gyanít, időpontot foglalhat rendelőnkbe, ahol szakképzett gyermek ortopéd orvosaink várják. Időpontot foglalni kényelmesen lehet online felületünkön, vagy telefonos elérhetőségünkön keresztül. Ne halogassa a vizsgálatot, hiszen a mozgásszervi problémák korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezelés érdekében.