A prosztata a húgyhólyag és a gát izomzata között található mirigyes szerv. A húgycső egy rövidebb, viszont annál nagyobb jelentőséggel bíró szakasza áthalad a prosztatán. Ebből eredően a prosztata nagy befolyással bír a férfiak vizelésére. A prosztata állománya a kor előrehaladtával változik, mérete növekedhet. Az idősödő férfiak 50%-ánál mutatható ki 50 éves kor környékén, míg 80 éves korra ez az érték a 75%-ot is eléri. Jóindulatú megnagyobbodás esetén a prosztata húgycsövet körülölelő, belső állománya szaporodik fel, mely a húgycső szűkítése és irritációja miatt okoz panaszokat.
Tünetek
A betegek tünetei jóindulatú prosztata-megnagyobbodásban lehetnek irritatív panaszok és vizeletürítési zavarok, azáltal, hogy a növekvő prosztata beszűkíti a rajta áthaladó húgycsőszakaszt. A tünetek leggyakrabban a reggeli első vizelet ürítése során jelentkeznek, amikor is a vizelet nehezen indul, gyenge sugárban folyik és szakaszossá válik. Ritkán véres vizelet is felhívhatja a figyelmet a betegségre. A hólyagban visszamaradó vizelet mennyisége a betegség előrehaladtával fokozódik, mely a hólyagfal elvékonyodásához, majd elvesztéséhez, másrészt a húgyutakban a vizelet pangásához vezethet, mely végül akár extrém esetben vesekárosodást is okozhat.
Leggyakoribb tünetek:
-gyakori vizeletürítés
-gyakori éjszakai vizelés
-sürgető vizelési inger
-nehéz vizeletindítás
-gyengült vizeletsugár
-elakadó vizeletsugár
-a beteg úgy érzi, vizelés után is marad vissza vizelet a húgyhólyagban
Súlyos esetben a beteg teljes mértékben képtelen vizeletürítésre. Ilyenkor a húgyhólyag feszesen megtelik, azonnal állandó húgycsőkatéter behelyezésére van szükség.
Javasolt vizsgálatok
A betegek kivizsgálásakor a kórelőzmény és a tünetek felvételét követően fontos a vesék és a húgyhólyag, valamint a prosztata ultrahangvizsgálata. Jóindulatú prosztatamegnagyobbodásra utaló tünetek esetén is elengedhetetlen a prosztata végbélen keresztüli vizsgálata, valamint a vérből a prosztata specifikus antigén (PSA) szintjének ellenőrzése.
Kezelési módok
Enyhébb esetekben elegendő fitoterapeutikum (pl. szabalpálma, tökmag stb.) használata. Súlyosabb tünetek esetén gyógyszeres (pl.alfa-blokkolók) kezelés szükséges. Panaszok mellett nem javuló, illetve gyógyszeres terápiára nem reagáló teljes vizeletrekedés vagy szövődmények fellépése esetén a prosztata műtéti kezelése szükséges.
Amennyiben Önnél gyakori vizeletürítés jelentkezik, vagy úgy érzi, ennek ellenére nincs ,,üres hólyag” érzete, netán a vizelete el is akad, akkor mindenképp keressen fel urológus szakorvost!