A derékfájdalom valószínűleg a leggyakrabban előforduló mozgásszervi, illetve reumatológiai panasz, mely főként az idősebb korosztály betegsége, de manapság a rossz testtartás, az ülőmunka és a mozgásszegény életmód miatt egyre inkább a fiatal lakosság nagy részének életét is megkeseríti.
Mit nevezünk pontosan derékfájdalomnak?
Derékfájdalomnak azt a kellemetlen érzést nevezzük, amely a farredő és az alsó bordaív közti íves területen jelenik meg. Ez a fájdalom kisugározhat egyéb környező területekre is, de a leggyakoribb a lábba sugárzó fájdalom. Időtartam szerint lehet a fájdalom akut, szubakut és krónikus is. Akut fájdalom esetén a probléma 1-2 napon belüli, míg a krónikus fájdalom esetén hónapok vagy évek óta fennálló panaszokról beszélhetünk. A kettő közötti időtartamú fájdalom esetén szubakut a fájdalom.
A derékfájdalom okai
A derékfájdalom általában a hátizmok, szalagok elváltozásai, illetve feszülése, az összenyomott porckorongok, sérvek és görcsök miatt alakul ki. Ezek okozzák a fájdalmak nagyjából háromnegyedét. A derékfájdalom előbbi okai kialakulhatnak a törzs hirtelen elmozdításával, nagyobb súly emelésével, de a rossz tartás következtében is megjelenhetnek.
A leggyakrabban jelentkező betegség a lumbágó, melyet hétköznapi nyelven derékfájásnak nevezünk. Igen heves fájdalom jellemzi, mely minden mozdulatra kínzó fájdalmat okoz.
Másik igen gyakori ok a porckopás, illetve a porckorongsérv. Előbbire jellemző, hogy pihenésre csökken a fájdalom és reggeli merevséggel jár. Utóbbi esetben a gerinccsigolyák közt elhelyezkedő, a gerinc rugalmas, stabil mozgását biztosító porckorongok kitüremkedéséről van szó, melyek nyomják a környező idegeket és ez okozza a heves fájdalmat.
Gyakori betegség még az isiász vagy más néven ülőidegzsába, amikor a sérv az ülőideget nyomja. Jellemzője a farpofákba és az alsó végtagokba sugárzó fájdalom.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Mivel a derékfájás hátterében a fentiek figyelembevételével komoly betegségek is meghúzódhatnak, így minden esetben forduljon orvoshoz, ha az alábbi tünetek valamelyike társul hozzá:
- végtagokba sugárzó fájdalom
- folyamatosan fennálló fájdalom
- végtagokban gyengeség, zsibbadás
- széklet, illetve vizeletürítési problémák esetén
- ha láz is jelentkezik
- csontritkulás esetén
- a fájdalom szteroid kezelés mellett alakul ki
- a szokásos fájdalomcsillapítókra nem múlik el a fájdalom
- ismert, rossz mozdulatot követően, hirtelen alakult ki
A derékfájdalom kezelése
A kezelés mindig a kiváltó októl függ. A fájdalom kezelése során csak ritka esetben van szükség műtéti megoldásra, például porckorongsérv esetén. A legfontosabb első teendőnk a nyugalomba helyezés, valamint a tehermentesítés. Ezt követően akut fájdalomcsillapításra különböző típusú, akár vény nélkül kapható fájdalom és gyulladáscsökkentőkkel próbálkozhatunk. Ezt követően szóba jöhetnek fájdalom és gyulladáscsökkentő injekciók, infúziós kezelések, erősebb gyulladáscsökkentő hatású szteroidos készítmények is. Mindenképp érdemes a gyógyszeres kezelést gyógytornával, illetve aktív mozgással kiegészíteni. Életmód váltásra van szükség az esetek nagy részében, mely a panaszok hosszú távú csökkentése érdekében kiemelt szerepet játszik, mint például:
- testsúly-csökkentés
- gerinctorna
- ülő/állómunka során óránkénti átmozgatás
- nehéz fizikai munka esetén tehermentesítő fűző
Derékfájdalommal forduljon bizalommal klinikánk reumatológus szakorvosához!