A fejfájás egy gyakori tünet, amelyet sok ember tapasztal élete során. Az okok változatosak lehetnek, mint például stressz, feszültség, alváshiány, étkezési szokások vagy akár súlyosabb egészségügyi problémák.
A fejfájás lehet tompa, nyomó, lüktető vagy éles fájdalom, és gyakran kísérheti hányinger, szédülés vagy fény- és hangérzékenység. A legtöbb esetben a fejfájás néhány óra vagy nap alatt elmúlik, de néha hosszabb ideig is fennállhat. Az enyhébb fejfájások esetében gyakran segíthet a pihenés, vízivás, stresszcsökkentés vagy fájdalomcsillapítók szedése, azonban ha a fejfájás gyakori vagy rendkívül súlyos, érdemes orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis felállítása és a hatékony kezelés érdekében.
A fejfájás típusai
A fejfájás esetében három fő típust különböztetünk meg, melyeknek mind sajátos jellemzőik vannak.
A leggyakoribb típus a feszültségfejfájás, mivel az efféle fejfájást a stressz, a szorongás vagy akár a rossz testtartás is előidézheti. Jellemzően ekkor a fejünk hátsó területén, vagy a homlokunknál érzünk nyomó, szorító fájdalmat. Emellett a stresszfejfájás okozhat nyakmerevséget, izomfeszültséget, fáradtságot vagy koncentrációs problémákat.
Egy másik gyakori típus a migrén, mely egy súlyos fejfájásos állapot, amelyet intenzív, lüktető fájdalom, hányinger és fényérzékenység kísérhet. Jellemzője továbbá, hogy csak a fej valamely oldalán jelentkezik. A migrén kiváltó okai személyenként változhatnak, és gyakran több tényező együttes hatása vezet a rohamok kialakulásához.
A klaszterfejfájást éles, szúró fájdalom jellemzi, amelyek több napig tartó rohamokban jelentkezhetnek. Ez a fejfájás a hosszabb ideig tartó ülés, ülőmunka vagy rossz testtartás következtében alakulhat ki, de a kiváltó okait pontosan még nem határozták meg.
Mindegyik fejfájástípus esetében fontos megjegyezni azt, hogy minden személy egyedi, így a panaszokat kiváltó okok egyénenként eltérőek lehetnek.
A neurológus szerepe a kezelésben
A neurológia fontos szerepet játszik a fejfájás kezelésében, mivel a központi idegrendszerrel (agy, gerincvelő) és a perifériás idegrendszerrel foglalkozik. A neurológusok különféle típusú fejfájások diagnosztizálásával és kezelésével foglalkoznak, ideértve a már korábban említett feszültség fejfájást, migrént és a klaszterfejfájást is. A fejfájás okának meghatározásához az orvosok részletes kórelőzményt vesznek fel, fizikális vizsgálatokat végeznek, és szükség esetén további diagnosztikai vizsgálatokat kérhetnek, mint például agyi képalkotást (CT vagy MRI) vagy vérvizsgálatokat. A panaszok kezelésében többféle módszert alkalmazhatnak, mely magában foglalhatja a gyógyszeres terápiát, melynek célja a fájdalom enyhítése és a rohamok gyakoriságának csökkentése. Emellett a neurológusok ajánlhatnak életmódbeli változtatásokat, valamint alternatív terápiákat.
A neurológia a fejfájás mellett számos más panasszal is foglalkozik, mint például szédülés és egyensúlyzavarok, mozgászavarok, beszéd- és nyelvi zavarok, érzészavarok, epilepszia, ideggyulladások, neuro-muszkuláris betegségek, stroke.