A férfiak többsége nem rajong az orvosi vizsgálatokért, főleg nem azokért, amelyek intim területet érintenek. A prosztata vizsgálat pedig pontosan ilyen – sokan kellemetlennek, sőt ijesztőnek tartják. Pedig ez a néhány perces rutin eljárás szó szerint életet menthet. Ideje eloszlatni a tévhiteket, és megmutatni, miért fontos ez a szűrés minden férfi számára.
Mi az a prosztata, és miért figyeljünk rá?
A prosztata egy apró, de annál jelentősebb mirigy a férfi szervezetben, amely a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és a húgycsövet öleli körül. Fő feladata, hogy váladékot termeljen, ami az ondó részét képezi – tehát a termékenység szempontjából kulcsfontosságú. A korral azonban ez a mirigy hajlamos lehet a megnagyobbodásra, gyulladásra, sőt daganatos elváltozásokra is.
A prosztatarák az egyik leggyakoribb daganattípus férfiaknál, ám ha időben felismerik, jó eséllyel gyógyítható. Ehhez viszont az kell, hogy ne csak akkor forduljunk orvoshoz, amikor már baj van, hanem rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon.
Mikor aktuális a prosztata vizsgálat?
Általános ajánlás szerint 50 éves kor felett minden férfinak évente ajánlott egy urológiai szűrés, amely a prosztata állapotát is vizsgálja. Ha viszont a családban előfordult prosztatarák, akkor már 45 éves kor körül érdemes elkezdeni a szűrést.
Vannak olyan tünetek is, amelyek korábban figyelmeztethetnek:
- gyakori vagy nehezített vizelés,
- gyenge vizeletsugár,
- éjszakai vizelési inger,
- vér a vizeletben vagy ondóban,
- alhasi, deréktáji fájdalom.
Ezek a jelek nem feltétlenül jelentenek daganatot, de mindenképp indokolttá teszik az urológiai kivizsgálást.
Hogyan zajlik a prosztata vizsgálat?
Sokan azért halogatják a vizsgálatot, mert nem tudják, mire számíthatnak. A valóság azonban jóval egyszerűbb és kevésbé kellemetlen, mint ahogy azt sokan gondolják.
A vizsgálat egy részletes beszélgetéssel kezdődik, ahol az orvos kikérdezi a páciens panaszait, életmódját, korábbi betegségeit, valamint a családi kórelőzményt. Ezután következik a fizikális vizsgálat, melynek része a tapintásos ellenőrzés is. Ezt az urológus a végbélen keresztül végzi – néhány másodperces, gyors eljárás, amellyel már egy tapasztalt szakember sok információt kaphat a prosztata állapotáról.
Gyakran sor kerül egy PSA-vizsgálatra is, amely egy vérvétel során történik. Ez a prosztata által termelt fehérje (prosztata specifikus antigén) szintjét méri – a magas érték gyulladásra, megnagyobbodásra vagy daganatra is utalhat.
Szükség esetén a vizsgálatot ultrahanggal vagy más képalkotó módszerrel egészíthetik ki, de ezek már nem minden esetben szükségesek.
A prosztata vizsgálat körüli félelmek – és a valóság
Talán a leggyakoribb ok, amiért sok férfi kerüli a prosztata vizsgálatot, az a kellemetlenségtől való félelem. Fontos azonban tudni: a vizsgálat nem fájdalmas, csak kissé szokatlan. A tapasztalt urológus gyorsan, diszkréten, odafigyeléssel végzi el, a páciens pedig néhány percen belül túl is van rajta.
A másik tévhit, hogy csak akkor kell orvoshoz fordulni, ha már jelentkeztek tünetek. Ez sajnos veszélyes hozzáállás, mert a prosztatarák sokáig teljesen tünetmentes lehet. A szűrés lényege éppen az, hogy időben kiszűrje az elváltozásokat – amikor még könnyen kezelhetők.
Ne halogassa – a jövője múlhat rajta
A prosztata vizsgálat nem hősies tett, hanem felelős döntés. Egy gyors, fájdalommentes vizsgálat, ami sokkal több, mint egy orvosi rutin: egy befektetés a jövőbe. Az Ön jövőjébe.
Ha Ön elmúlt 50 éves, vagy családjában előfordult prosztatabetegség, ne várjon a tünetekre. Foglaljon időpontot urológiai vizsgálatra – mert a korai felismerés életeket ment.