Az endokrinológia és a belgyógyászat orvosi területeken belül igen nagy szelet jut a betegségek közül a diabetológiának. A diabetológia a szervezet szénhidrátanyagcseréjével foglalkozó orvosi szakág. A ,,diabetes mellitus” vagy ,,édes húgyár” egy progresszív betegség, mely azonban rendszeres, szoros ellenőrzés mellett jól kontrollálható.
Két fő típusa ismert, melyek mellett a legújabb besorolás több ritkábban előforduló cukorbetegség típust is megkülönbözetet, azonban mivel lényegi méretet ez a két típus ölt, ezért ebben a blogban ezekkel foglalkozunk.
Az 1-es típusú cukorbetegség általában fiatalabb korban alakul ki és hátterében immunfolyamatok játszák a fő szerepet, míg a 2-es típusú cukorbetegség idősebb korban alakul ki és az elhízás, illetve manapság ,,metabolikus szindrómának” nevezett összetett anyagcserekárosodás, inzulinrezisztencia áll a hátterében leegyszerűsítve.
A cukorbetegség tünetei
A cukorbetegség leggyakoribb tünetei a fokozott vízbevitel, ezzel párhuzamosan növekvő vizeletmennyiség, fogyás. Ezen kívül jellemzőek még a lassabban gyógyuló sebek, zsibbadó – főként – alsó végtagok, fokozott éhségérzet, gyengeség, fáradtság, homályos látás, valamint férfiaknál gyakori első jel lehet a fitymaszűkület.
A cukorbetegség kezelése
Az 1-es típusú cukorbetegség elsődlegesen inzulinnal kezelhető, illetve ma már rendelkezésre állnak egyéb gyógyszerek is, melyek alkalmazhatóak, viszont az inzulin adása alapvetően szükséges. A 2-es típusú cukorbetegségnek ugyanakkor az bázisterápiája a szájon keresztül szedhető gyógyszerek, melyek hatástalansága esetén jönnek szóba különböző injekciós készítmények, valamint súlyosabb esetben az inzulinkezelés.
A diabetológus diagnosztizálja a cukorbetegséget vagy annak előállapotait, úgymint emelkedett éhomi vércukor (IFG) vagy emelkedett cukorterhelés során észlelt 2 órás vércukorszint (IGT). Emellett vizsgálja a szervezet orális glükóztolerancia (OGTT) teszt során vett inzulinszintjeit is.
Ezt követően terápiás és diétás tervet állít össze, melynek elengedhetetlen része a dietetikai tanácsadó, valamint szükség esetén diabetológiai edukátor bevonása. Ezt követően a betegség otthoni és laboratóriumi monitorozásának eredményei alapján korrigálja a terápiát, ha szükséges. Ezzel a cukorbetegség rövid és hosszútávú szövődményeinek (szemkárosodás, veseelégtelenség, idegkárosodás, keringési problémák) kialakulása elkerülhető vagy lassítható. Annak érdekében teszi mindezt, hogy a betegek élethossza közel normális legyen és teljes életet élhessenek.