Mikor a sebészet szóba kerül egy beszélgetés során, akkor mindenkinek azonnal a műtétek jutnak eszébe, de nagyon fontos tudnunk, hogy a sebész nem csak operál.
Ha komoly betegségről van szó, akkor természetesen végső esetben a beteg operálása mellett dönt, azonban számos esetben, mint például fekélyek kezelése vagy akár egy anyajegy eltávolítása is a sebészet körébe tartoznak. Ugyanígy ha a szervezetünkben tályog alakul ki, krónikus sebek kezelésére, kötözésére van szükség vagy legyen szó egy benőtt köröm kezelésről, akkor is fordulhatunk sebész szakorvoshoz.
Sok esetben előfordul, hogy más szakmák vélnek felfedezni egészségbeli eltéréseket, akik sebész szakorvoshoz irányítják a beteget. Belgyógyászati vizsgálatok során derül ki olykor egy epehólyagkő vagy egyéb epeeltérés, sérvek vagy akár a pajzsmirigy különböző betegségei, melyek bizonyos esetben sebészeti ellátást igényelnek. Nyilvánvalóan ezen és egyéb szervspecifikus betegségek okozta tünetekkel a páciens maga is jelentkezhet elsőkörben, úgymint epegörcs, fizikai terhelés során fellépő hasfali vagy lágyéki fájdalom, illetve a különböző esztétikai és tapintási eltérések esetében, mint a fent említett kisebb bőrelváltozások, csomók, különböző könnyen vagy nehezen gyógyuló sebek esetében.
Természetesen azt, hogy milyen mérvű beavatkozásra van szükség, azt a szakorvosnak kellően precíz vizsgálat során kell megállapítania a pontos előzményi adatok felvételét követően. Ekkor tud a beteggel közösen dönteni a beavatkozás szükségességéről és mértékéről.
A sebészi szakvizsgálat részei:
- Kellően precíz, anamnesztikus adatok felvétele, a beteg kikérdezése a tünetek megjelenésének idejéről, minőségéről, esetleg családi anamnézis felvétele, gyógyszerszedés
- A legfontosabb pont a részletes fizikai vizsgálat
- Ezt követően dönthet a sebész további vizsgálatok (ultrahang, röntgen, CT, laborvizsgálatok) elvégzésének szükségéről
- Majd felállítja a műtéti vagy egyéb kezelési tervet
- Végül a pácienssel együtt közös döntést hoz a beteg számára legmegfelelőbb beavatkozásról
Mivel minden sebészeti beavatkozás, még ha apróbbak is, jelentős terhelést jelentenek a betegek számára, ezért a megfelelően nyugodt környezet biztosítása és az orvos hozzáértő nyugalma mind-mind elengedhetetlen részei a sebészeti ellátásnak. Magán sebészeti ellátás során ez a nyugalom biztosítható és minimális várakozás mellett a vizsgálatok és a beavatkozás gyorsan elvégezhető.