Az egészséges élet alapja egy jól működő szív- és érrendszer. De vajon miként tarthatjuk karban szívünket? A válasz meglepően egyszerű: egészséges életmóddal és rendszeres kardiológiai vizsgálatokkal. E cikkben bemutatjuk, miért olyan fontos a kardiológia és milyen hatalmas hatással lehet életminőségünkre.
Gyakran nem érezzük, hogy a szívünk problémával küzd. A szív- és érrendszeri betegségek kíméletlenül érhetik az embert, anélkül, hogy előzetes jeleket adnának. Itt lépnek be a kardiológiai vizsgálatok. Ezek a gyors és fájdalommentes eljárások lehetővé teszik az orvos számára a kockázati tényezők és a problémák korai felismerését és kezelését.
A szívbetegségek nem válogatnak életkor vagy nem tekintetében. Ugyanakkor minél előbb felfedezzük a kockázati tényezőket és az esetleges problémákat, annál hatékonyabban lehet őket kezelni. Akár már fiatal felnőttként vagy serdülőként is kialakulhatnak szívproblémák, mivel már ilyen életkorban gyakran folytatunk egészségtelen életmódot, melynek hatására szívünk nagyobb terhelésnek van kitéve. A rendszeres kardiológiai vizsgálatokkal idősebb korban pedig elkerülhetjük a szívbetegségek súlyosabb szövődményeit.
Az efféle orvosi vizsgálatok sokakban félelmet keltenek, de a kardiológiai vizsgálati módszerek messze nem olyan ijesztőek, mint sokan gondolják.
Az elektrokardiogram (EKG) például egy egyszerű és gyors eljárás, amely során elektródákat helyeznek a bőrre, annak érdekében, hogy megmérjék a szív elektromos aktivitását.
A terheléses EKG során mikor is normál EKG vizsgálat készül a szív terhelése (pl. futás, biciklizés) közben már arról is információs nyerhetünk, hogy mennyire ,,strapabíró” a szívünk. Az EKG különösen hasznos az esetleges szívproblémák korai felismerésében, szívritmuszavar diagnosztizálásában, szívizom elhalás észlelésében (infarktus) és elektrolitzavarok felismerésében.
A másik leggyakoribb vizsgálat a szívultrahang, más néven az echokardiográfia, mely segítségével az orvosok diagnosztizálhatnak szív- és érrendszeri problémákat, szívritmuszavart, valamint megvizsgálhatják a szívstruktúrát, értékelhetik a szívmozgást, ellenőrizhetik a szívbillentyűk állapotát. A szívritmuszavar felismerésében eszköz továbbá a Holter monitor (24 órás otthoni EKG) felhelyezése, mely alkalmazása hasznos még a tünetekhez köthető szívproblémák felismerésében, gyógyszerterápia hatékonyságának követésében és éjszakai szívritmuszavarok azonosításában.
Szívünk a testünk motorja, ezért érdemes odafigyelnünk rá. A prevenciós szemlélet segíthet megőrizni a szív egészségét. A rendszeres kardiológiai vizsgálatok segítségével pedig bepillanthatunk szívünk egészségébe, lehetőséget teremthetünk arra, hogy az orvos időben észlelje a problémákat és kialakíthassa a megfelelő személyre szabott kezelést.
Ne várja meg a tünetek jelentkezését, tegyen mielőbb szíve egészségéért és előzzük meg együtt ennek a csodálatos szervnek az épségét!