Az ultrahang vizsgálat (UH) egy fájdalmatlan, egyszerű és gyors diagnosztikai eszköz, amellyel a test belsejét tudjuk feltérképezni.
A leggyakrabban alkalmazott ultrahang típusok a hasi ultrahang, a pajzsmirigy ultrahang, nyaki lágyrész, nyaki ér, alsó végtagi vénás rendszer vizsgálatának ultrahangja, de bármilyen, a felszínről könnyebben elérhető szervet / képletet lehet ultrahanggal vizsgálni. Ezek a vizsgálatok nagyrészt a test felszínén zajlanak, azonban előfordul olyan ultrahang vizsgálat például a nőgyógyászati és az urológiai vizsgálatok során, mikor is valamelyik testnyílásban kell elvégezni a vizsgálatot.
A hasi ultrahang vizsgálat a legnehezebb és legkomplexebb ultrahang fajta, mivel gyakorlatilag a bélrendszeren kívül minden hasi szervünk vizsgálható, bár durva eltéréseket utóbbi esetben is ki lehet mutatni. A hasi UH értékes információkat nyújthat a daganatok keresésében, gyulladások, illetve anatómiai eltérések esetén, sőt még egyes szervek funkciója is megítélhető. Értékes információkat nyerhetünk a máj állapotáról, fizikális elváltozásairól. Ugyanitt vizsgálható az epehólyag gyulladásos, daganatos, funkcionális eltérése, illetve természetesen az egyik leggyakoribb ok, amivel ultrahang vizsgálatra érkeznek a betegek, az epehólyag kövek is kimutathatók. Tovább haladva vizsgálhatjuk a lép eltéréseit, mely általában gyulladásokban, illetve vérrel kapcsolatos betegségekben mutathat eltérést. Vizsgálhatók a vesék, melyek mind anatómiai, mind funkcionális szempontból mutathatnak eltéréseket. Ide kapcsolódóan a húgyhólyag betegségei is vizsgálhatók pl. felfázás vagy daganatos betegségek kutatása kapcsán. Férfiakban a prostata, nőkben a méh, esetleg petefészkek vizsgálatára is lehetőség nyílik. Mindezek mellett információt nyerhetünk a hasnyálmirigy, illetve nagyobb eltérés esetén a belek állapotáról is, valamint szabad hasi folyadék is kimutatható szintén gyulladások és daganatos betegségek esetén.
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton a pajzsmirigy fizikális eltéréseiről (göbök, cysták, daganatok) kaphatunk képet, sőt újabban a működés mértéke (erezettség) is vizsgálható ultrahang készülékkel.
Alsó végtagi ultrahang vizsgálatok során általában vérrög (trombózis) kimutatása a célunk, illetve a felületes és mélyebben fekvő vénák állapotáról kaphatunk információt, de kimutathatók itt is nagyobb gyulladásos betegségek is.
Nyaki ultrahang vizsgálat során a pajzsmirigy fent részletezett eltérései mellett a nyaki fő verőér (carotis artéria) szűkületei mutathatók ki, melyek agyi keringészavart tudnak okozni. Itt vizsgáljuk a nyirokcsomók méretét, melyek ebbe a régióba esnek, valamint a nyálmirigyekről kaphatunk információt.
Célzott ultrahang vizsgálataink során pedig bárhol a testen vagy testben lévő elváltozás vizsgálható, mely eltérés folyadék/zsírtartalma alapján eldönthető, hogy igényel e további vizsgálatokat az eltérés vagy elegendő csak időként követni vagy akár nincs is szükség követni (pl. lipomák).
A fenti ultrahang vizsgálatok elvégzésében Kollégáink nyújtanak segítséget és tanácsadással is ellátják Pácienseinket szükség esetén további vizsgálatok elvégzése céljából.