Az érelmeszesedés – latinul atherosclerosis – az erek falának megvastagodását és megkeményedését jelenti többek közt vérzsírok lerakódásának következtében. Ennek következményeképp az erek beszűkülnek, bennük a véráramlás lelassul, végül az adott ér által ellátott szerv keringése lecsökken és olyan súlyos betegségek alakulnak ki, mint a stroke, szívinfarktus vagy az alsó végtagi érszűkület.
Kezdetben az érben egy ún. fatty streak (zsíros csík) alakul ki a koleszterin, trigliceridek, majd calcium lerakódása következtében. Itt a folyamatot egy lokális gyulladás követi. Ekkor az erek simaizomsejtjei szaporodni kezdenek és koleszterin felhalmozó fehérvérsejtek kerülnek az adott és már kialakult ,,plakkba”. Ezt követően, ahogy ez a sejtek által fedett zsíros massza valamely ok miatt megreped, egy hirtelen trombus (vérrög) képződés alakul ki, amely hirtelen elzárja az eret.
A kor előrehaladtával a plakkok és az érszűkületek kialakulásának gyakorisága nő. Nők esetében ritkább, mint férfiaknál – többek között az ösztrogén hormon érvédő hatása miatt.
Rizikófaktorai a következők:
- Zsíros és kalóriadús ételek fogyasztása
- Mozgáshiány
- Túlsúly
- Magas vérnyomás
- Dohányzás
- Magas koleszterinszint
- Cukorbetegség
Maga az érszűkület tüneteket nem okoz, csak akkor, ha olyan mértékű a szűkület (általában 70% fölötti), hogy az már keringési zavart okoz.
- Ha az agyi erekben történik lerakódás/elzáródás, az stroke-hoz vezethet
- Ha a szív környéki erek szűkülnek be, akkor szívinfarktus vagy szívelégtelenség alakulhat ki
- A vese ereinek elmeszesedése magas vérnyomást és a vese működésének zavarát okozhatja
- Ha érelmeszesedés a lábak vagy a medence ereiben van, akkor sétálás alatti végtagfájdalom, claudicatio alakul ki. A férfiak esetében a medence ereinek meszesedése akár impotenciát is okozhat
Kezelés
Nem ismerünk olyan hatóanyagot, amely el tudná távolítani az érfalról a lerakódásokat vagy megszüntetné a plakkokat, de kordában tudjuk tartani, a további progressziót meg tudjuk előzni.
Az életmódnak döntő szerepe van a kezelésben. Koleszterinszegény diétával és rendszeres testmozgással a plakkok mérete csökkenthető, a további növekedés megállítható.
Egyes vérnyomáscsökkentők és koleszterinszint-csökkentők megakadályozhatják a további lerakódást. Néhány anyag csökkenti a vérzsírszintet, ilyenek például a sztatinok, az omega-3-zsírsav, a nikotinsav és a fibrátok, valamint újabban ezek kombinációi is elérhetőek.
A súlyos szűkület műtéti úton kezelhető. A kezelés módja az érelmeszesedés típusától és mértékétől függ. Napjainkban legelterjedtebb beavatkozás az artériába vezetett katéteren keresztüli értágítás (PCI,PTA), vagy súlyosabb esetben stent (háló) beültetés, mely az adott eret nyitva tartja. Ha már ez sem jelent megoldást, akkor sebészi eljárások jönnek szóba, mint az érpótlás természetes vagy mesterséges érbeültetéssel.
A legfontosabb itt is a prevenció, a megelőzés szerepe. Heti rendszeres, legalább 3×45 perc testmozgás, mediterrán típusú diéta, zsíros ételek és főleg a dohányzás kerülése mind-mind az érelmeszesedés/érszűkület megelőzésének leghatékonyabb eszközei.