Urológia szakrendelésünkön gyakoriak a különböző húgycsövet és húgyhólyagot érintő betegségek. Sok urológiai betegséget tudunk ultrahanggal is vizsgálni, azonban néha belülről is fel kell térképeznünk az adott szerveket, valamint az elváltozások vizsgálata mellett szövettani mintavétel is szükséges sok esetben, melyet értelemszerűen csak helyben lehet elvégezni.
A vizsgálat endoszkópos eszközzel történik, amelynek segítségével a húgycső és a húgyhólyag belső állapotáról kapunk pontos képet, valamint vizsgálhatók a prosztata egyes elváltozásai is. A beavatkozás nagyon rövid ideig, néhány percig tart, nem igényel altatást, legtöbb esetben helyi érzéstelenítésben elvégezhető a beavatkozás. Nem végezhető el jelenleg zajló, aktív húgyúti fertőzés esetén.
Mikor javasolt a hólyagtükrözés?
A következő tünetek előfordulása esetén, betegségek diagnosztizálására alkalmazható:
– a hólyagban előforduló elváltozások (pl. hólyagdaganat, hólyagkő)
– húgycsőbetegségek
– prosztatával kapcsolatos rendellenességek
A vizsgálat típusai és menete
Urológia szakrendelésünkön a vizsgálat végezhető úgynevezett merev és flexibilis eszközzel is. A flexibilis eszköz mozgása sokkal kiterjedtebb, ezért főleg férfiaknál sokkal kellemesebb ,,élmény”, mint a merev társával végzett vizsgálat. Közvetlenül a vizsgálat előtt szükséges vizeletet üríteni. Ezt követően a húgycső nyílását és környezetét fertőtleníti a kezelést végző szakorvos. A cisztoszkóp bevezetése előtt olyan anyagot juttat a húgycsőbe, ami egyszerre sikamlóssá teszi a járatot és érzésteleníti a területet, ezzel csökkentve a vizsgálattal járó kellemetlen érzést. A húgycsövön keresztül végigvezetjük az eszközt a húgyhólyagig, áttekintjük közben a húgycsövet és a prosztatikus szakaszt, majd a hólyagba bejutva azt folyadékkal töltjük fel. A folyadékkal telt hólyag fala így kifeszül és ezáltal a terület jól vizsgálhatóvá válik, az egyes fali egyenetlenségek jól láthatóvá válnak. A hólyagfeszülés vizelési ingert vált ki. Az eszköz eltávolítása előtt leengedjük a folyadékot a húgyhólyagból.
A vizsgálat utáni tudnivalók
A tükrözést követő órákban-napokban tapasztalhat szúró, égő érzést a húgycsőben, valamint az alhas területén. Néhány napig előfordulhat, hogy kellemetlen, fájdalmas a vizeletürítés, akár vérzéssel is járhat. Ezek nagyrészt bő folyadékfogyasztással megelőzhetők. Olykor előfordulhat bakteriális fertőzés is a beavatkozás következtében, mely szintén bő folyadékfogyasztással, illetve természetes anyagok használatával orvosolható, azonban néha antibiotikus kezelés szükséges, ugyanakkor az ilyen jellegű szövődmények előfordulása összességében alacsony.