Az elhízás (obesitas) olyan állapot, amikor a szervezetben kóros mértékben szaporodnak fel zsírsejtek, mely káros az egészségre és hosszútávon akár halált is okozhat közvetve.
Korunkban az elhízás már népbetegségnek számít, mely betegség lehet ok és következmény is, valamint az endokrinológia rendeléseken megjelenő betegek nagy százaléka is e kóros állapot miatt keres fel szakorvost.
Az elhízás kritériumai
Az elhízás egy általánosan elfogadott mérőszám, a BMI (testtömegindex) alapján sorolható kategóriákba, mely a testsúly/testmagasság2 alapján számítható.
A kategóriák a következők:
Soványság < 18.5
Ideális testsúly 18.5 – 24.9
Túlsúly 25 – 29.9
Elhízás 30 – 39
Súlyos elhízás > 39 (40)
Epidemiológia
Míg 2010-ben a világon 30-35 közötti BMI-vel rendelkezők száma nagyjából 511 millió fő volt, addig 2030-ra becslések szerint ez a szám 1 milliárd fölé fog emelkedni. (1)
Magyar adatok szerint a férfiak 77%-a, míg a nők 60%-a túlsúlyos vagy elhízott. A teljes lakosságban ez a szám összesen 68%-ot tesz ki.
A zsírszövet
Szervezetünkben a zsírsejtek két jól ismert szövettípust alkotnak, a fehér és a barna típusú szírszövetet. A fehér zsírszövet felosztható tovább visceralis, subcutan, ektópiás zsírszövetre. A fehér zsírszövet inkább a zsírraktározásért felelős, míg a barna zsírszövetben játszódik le a termogenezis, mely ,,jó” zsírszövetnek is nevezhető ilyen szempontból. VAT eltávolítást követően egerekben jelentősen emelkedett az inzulinérzékenység és védő hatást lehet látni a metabolikus betegségekkel szemben.(2)
A zsírszövetben rengeteg hormon is termelődik, ezért sokan a legnagyobb endokrin szervnek is nevezik.
Az elhízás okai
Az elhízás egyik legfontosabb oka az egyén szintjén lévő fokozott energiabevitel és a csökkent leadás. Napjainkban igen elterjedt a gyorséttermi étkezés, valamint a bőséges szénhidrát és zsírtartalmú étkezések gyakoriságának növekedése. Ezzel párhuzamosan a fejlett világban a motorizáció és egyéb modern technológiák hozzájárulnak az emberek mindennapi mozgásának a beszűküléséhez, valamint a sportolásra szánt idő sem elegendő.
Az elhízás hátterében genetikai tényezők szerepe is felmerült. Számos, az étvágyat és az anyagcserét befolyásoló génterületet azonosítottak már, melyek eltérései mind-mind elhízáshoz vezethetnek.
Endokrinológia betegségek is okozhatnak elhízást, úgymint a pajzsmirigy alulműködés, a Cushing szindróma vagy a növekedési hormon hiánya is. Ugyanígy számos gyógyszer, nagyrészt pszichiátriai gyógyszerek, hormonkészítmények is okozhatnak elhízást.
Általánosságban elmondható, hogy az elhízásnak is, mint a betegségek nagy részének is összetett okai vannak, általában több ok együttes fennállása esetén lesz valaki elhízott.
Az elhízás következményei
Az elhízás egyik alapvető, rögtön kialakuló ,,szövődménye” pszichológiai jellegű, mégpedig az önértékelési zavarok kialakulása, valamint a társadalmi kirekesztettség érzése.
Elhízás esetén nagy mennyiségű zsír rakódik le a szervezetben, melynek a tápanyag és oxigén ellátásáért ugyanaz a szervezet felel, mint vékonyabb társaiknál. Ez a megnövekedett igény megterheli a szívet, az érrendszert és hosszú távon magas vérnyomást, trombózist, valamint stroke-ot és infarktust is okozhat. A túlsúlyos embereknél jelentősen megnő az esélye a depresszió, érelzáródások, a különféle rákos betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a vese- és májelégtelenség kialakulásának.
Az elhízás kezelése
Az elhízás kezelése összetett feladat. Mivel általánosságban a túlzott energiabevitel és a csökkent mozgás felelős java részben a betegség kialakulásáért, így e kettő harmonikus egyensúlya elengedhetetlen. Az emberek nagy részének a jól ismert 160-180g szénhidrát és 1400-1500kcal tartalmú 5x-i étkezés ajánlott. Nyilvánvalóan ez függ az ember testméretétől, napi mozgásától és egyéb fontos tényezőktől. Emellett rendszeres, heti 3x45perc testmozgás is javallott.
Korábban voltak próbálkozások gyógyszeres kezelésekkel is, azonban ezek általánosságban nem váltották be az ígéreteket, így használatuk széles körben nem terjedt el. A pszichiátriai programok és terápiák nagy segítséggel tudnak lenni és támogatni a fogyás egyéb módszereinek sikeres véghezvitelében.
Napjaink újdonsága egy napi adagolású ún. GLP-1 agonista gyógyszerkészítmény, mellyel jelentős eredmények érhetők el a testsúlycsökkentés és a vércukor-inzulin szintek normalizálásában. Ez a gyógyszer endokrinológus/diabetológus szakorvos segítségével javasolható receptköteles készítmény.
Másik lehetőségként említhető jelentősebb elhízás esetén a kissé drasztikusabb műtéti megoldások.
Ha Ön is elhízással küzd és önerőből nem tud már továbblépni, úgy szakorvosaink szívesen állnak rendelkezésére szakrendeléseinken.
(2) 1Hoeg L, Roepstorff C, Thiele M, Richter EA, Wojtaszewski JF, Kiens B. Higher intramuscular triacylglycerol in women does not impair insulin sensitivity and proximal insulin signaling. J Appl Physiol 2009;107:824–31.